Artyści

Artyści – 10 Rozsypaniec

Wyspy Dobrej Nadziei

Zespół  powstał w 1995 roku. Muzykę do wierszy polskich poetów tworzy lider zespołu Adam Tkaczyk. Są to przede wszystkim wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego  a także Edwarda Stachury, Jonasza Kofty, Włodzimierza Jasińskiego  oraz Władysława Grabana, poety łemkowskiego. Pierwszym występem zespołu na szerszym forum był udział w XXIX Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie  w sierpniu 1996 r. Tam zespół odniósł swój pierwszy sukces: za muzykę do wiersza K.I. Gałczyńskiego “Cóżem winien” Adam Tkaczyk otrzymał drugą nagrodę a zespół – także drugą nagrodę – za wykonanie utworów “Cóżem winien” i “Modlitwa do Anioła Stróża”.

W grudniu 1996 r. zespół zdobył I Nagrodę w XVIII Festiwalu Piosenki Różnej “MORDA’96” w Warszawie uzyskując rekomendację do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w maju 1997 r.

Zespół wydał dwie płyty: “Najdalsze”, “Lunatyk”

www.adamtkaczyk.pl


Ryczące Dwudziestki

zespół wokalno-instrumentalny założony w 1983 roku w Bytomiu przez należących wówczas do 1 Drużyny Wodnej miejscowego hufca ZHP muzyków. Ryczące Dwudziestki wykonują głównie utwory należące do gatunków muzyki folk oraz szant. Zespół wypracował nowy styl śpiewania szant, preferując głównie wykonania czysto wokalne z tradycyjnym dla szant rozdziałem partii wokalnych na poszczególne barwy głosu.

Nazwa zespołu stanowi nawiązanie do pasa wód oceanicznych zwanego ryczącymi czterdziestkami, natomiast liczba dwadzieścia pochodzi od wieku członków zespołu w chwili jego powstawania.

Zespół ma na koncie m.in. współpracę z Markiem Szurawskim, liderem zespołu Stare Dzwony oraz olsztyńskim zespołem Shannon grającym muzykę celtycką. To właśnie z połączenia Ryczących Dwudziestek z zespołem  Shannon w 2005 roku powstał projekt Ryczące Shannon.

www. ryczace20.pl


Werchowyna

polski zespół muzyczny powstały w  1991  z inicjatywy warszawskich studentów związanych ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich. Wykonuje muzykę z terenów Łemkowszczyzny i Ukrainy. Na początku zespół wykonywał pieśni z akompaniamentem, jednak ostatnio skupił się tylko na śpiewie a cappella. Na przestrzeni lat skład zespołu ulegał zmianie. Zespół był nominowany do nagrody Wirtualnych Gęśli  2006 za płytę Pieśni święte i grzeszne.

 


Chudoba

polska grupa muzyczna wykonująca folk słowiański, bałkański, rosyjski i ukraiński. Powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową. Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską Chudoba koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1.


U Studni

Jeden z najlepszych w Polsce zespołów uprawiający balladę z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną. 

Współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo, wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Swoje doświadczenie wykorzystują także wspierając zespoły: „Bohema” (Darek Czarny), „WYSPA” i „Do Góry Dnem” (Ola Kiełb) czy „Hoodoo Band” (Andrzej Stagraczyński). Twórcze osobowości, naturalność i swoboda bycia na scenie, i świetny kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego koncertu „U STUDNI”. Zespół brzmi swojsko i świeżo. Znane i świetnie wyważone brzmienie gitar Darka Czarnego i Ryśka Żarowskiego, basu Andrzeja Stagraczyńskiego i jedynych, niepowtarzalnych skrzypiec Wojtka Czemplika zyskały sobie szerokie kręgi fanów – w różnym wieku. Obecność w zespole Oli Kiełb to dodatkowy walor grupy, o której mówi się, że posiada własną, swoistą magię. A to nic innego jak dbałość o słowo, o jego piękno i jasność przekazu, co jest wielką zaletą zespołu.

Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty: U Studni (Dalmafon 2013), Wąwóz naszych czasów (Dalmafon 2014) oraz Wspólne zdjęcie(Dalmafon 2017), które przygotowali z ogromną pieczołowitością. Nie brak tu wspaniałej energii, różnorodności tematów i motywów, co świadczy o niezwykłym potencjale twórczym zespołu.

Grają w całej Polsce, a żywy kontakt ze słuchaczami, integracja duchowa, chęć i potrzeba wspólnego śpiewania z publicznością podczas koncertów stanowią dla nich podstawę działania.

www.ustudni.com


Robert Mazurkiewicz & Przemysław Bielawa

Robert Mazurkiewicz to muzyczna instytucja. Przede wszystkim gitarzysta, kompozytor, tekściarz, realizator dźwięku, aranżer. Na muzycznej scenie od 30 lat – solista i założyciel zespołów: Czekolada i Mazurkiewicz Party Quartet – laureata, m. in. legendarnej Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie. Na koncie ma trzy płyty oraz kilkanaście utworów na różnych składankach wydanych m. in. przez Polskie Radio. Ostatnia płyta nosi tytuł PODRÓŻ i ukazała się w sierpniu 2017 roku. 
 Przemek Bielawa – gitarzysta, harmonijkarz, kompozytor , założyciel i lider zespołu Nieobecni – z którym zawojował m. in. Yapę w Łodzi, Giełdę w Szklarskiej, Kropkę w Głuchołazach ,Przystań w Górznie. Wielokrotny laureat konkursów w różnych projektach muzycznych.Na koncie ma płytę nagraną z tym zespołem. 
 Połączyła ich przyjaźń i miłość do muzyki.  Rozpoczynając wspólną muzyczną przygodę stworzyli klimatyczny duet sympatycznych panów w średnim wieku, grających mieszankę muzyki – od poezji śpiewanej, bluesa po bossanovę czy pop ballady. Ich autorskie kompozycje do tekstów m. in. Iwony Przygody, Katarzyny Swędrowskiej czy Marka Sochackiego od razu zyskały uznanie wśród publiczności i muzycznej braci. Podbili serca jurorów m. in. Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Bazuny, Terepaczkowa , Poetyckiej Stajni czy Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego w Bydgoszczy. Są laureatami Międzynarodowego Festiwalu „PORTA” w Usti nad Łabą. Mają na koncie szereg wspaniałych koncertów w różnych miejscach w kraju i za granicą.

Sviatyj

Trudno o bardziej tajemniczy mariaż niż połączenie dzikiego wschodu z dzikim zachodem… Brzmi intrygująco? SVIATYJ to chyba jeden z najbardziej tajemniczych muzyków na scenie folkowej, łączący z powodzeniem melancholijny blues, wybujałe country i słowiańską kulturę. Obecnie mieszkaniec Ukrainy, duchowo powiązany z Polską. Zainspirowany muzyką przodków pochodzących ze Lwowa i… delty Missipi, przenosi w świat rytualnego szamanizmu, wchodzi w mrok woodoo, by zaczepić też o duchowość prawosławia. Muzyka która wycisza