Artyści

Artyści – 10 Rozsypaniec

Wyspy Dobrej Nadziei

Zespół Wyspy Dobrej Nadziei powstał z potrzeby komunikowania się ze światem mądrym i dobrym słowem. Dlatego właśnie grupa sięga po strofy poetów, otula je własną wrażliwością i muzyczną wyobraźnią, dodaje dźwięki, które wraz ze słowami stanowią przemyślaną całość. Tak powstałe piosenki podsuwa słuchaczom wierząc, że taka poetycka zaczepka prowadzić może jedynie do czegoś dobrego.
Pewnego dnia muzycy spotkali na swej artystycznej drodze naczelnego lunatyka - Konstantego I. Gałczyńskiego i teraz, wraz z poetą, pięknie błądzą pod księżycem po manowcach poetycko-muzycznej krainy. Wędrują od sceny do sceny, zawsze otwarci na liryczną rozmowę z Szanowną Publicznością.

Wyspy Dobrej Nadziei to warszawski zespół wykonujący piosenki z autorską muzyką do słów poetów: Jonasza Kofty, Edwarda Stachury, Włodzimierza Jasińskiego a przede wszystkim Konstantego I. Gałczyńskiego. To właśnie wypełnione liryką słowa tego poety najczęściej można usłyszeć w piosenkach zespołu. W początkach swej artystycznej drogi Wyspy Dobrej Nadziei brały udział w ogólnopolskich konkursach piosenki poetyckiej i studenckiej. Obecnie zespół skupiony jest na wykonywaniu pełnych koncertów w różnych miejscach i z różnych okazji.
Jako wykonawca piosenek z tekstami K.I. Gałczyńskiego Wyspy Dobrej Nadziei występują w miejscach z poetą związanych (Leśniczówka Pranie, biblioteki i szkoły jego imienia), podczas imprez poświęconych poecie organizowanych m.in. przez córkę poety – Kirę Gałczyńską –
np. odsłonięcie pamiątkowego kamienia przy ul. Towarowej w Warszawie, gdzie poeta mieszkał. Na swoim koncie zespół posiada dwie płyty: ”Najdalsze” z piosenkami z autorską muzyką do słów K.I. Gałczyńskiego, J. Kofty, E. Stachury, W. Jasińskiego oraz „Lunatyk” w całości złożonej z piosenek z autorską muzyką do słów K.I Gałczyńskiego.

www.facebook.com/WyspyDobrejNadzieiART
www.adamtkaczyk.pl

Ryczące Dwudziestki

zespół wokalno-instrumentalny założony w 1983 roku w Bytomiu przez należących wówczas do 1 Drużyny Wodnej miejscowego hufca ZHP muzyków. Ryczące Dwudziestki wykonują głównie utwory należące do gatunków muzyki folk oraz szant. Zespół wypracował nowy styl śpiewania szant, preferując głównie wykonania czysto wokalne z tradycyjnym dla szant rozdziałem partii wokalnych na poszczególne barwy głosu.

Nazwa zespołu stanowi nawiązanie do pasa wód oceanicznych zwanego ryczącymi czterdziestkami, natomiast liczba dwadzieścia pochodzi od wieku członków zespołu w chwili jego powstawania.

Zespół ma na koncie m.in. współpracę z Markiem Szurawskim, liderem zespołu Stare Dzwony oraz olsztyńskim zespołem Shannon grającym muzykę celtycką. To właśnie z połączenia Ryczących Dwudziestek z zespołem  Shannon w 2005 roku powstał projekt Ryczące Shannon.

www. ryczace20.pl

Werchowyna

polski zespół muzyczny powstały w  1991  z inicjatywy warszawskich studentów związanych ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich. Wykonuje muzykę z terenów Łemkowszczyzny i Ukrainy. Na początku zespół wykonywał pieśni z akompaniamentem, jednak ostatnio skupił się tylko na śpiewie a cappella. Na przestrzeni lat skład zespołu ulegał zmianie. Zespół był nominowany do nagrody Wirtualnych Gęśli  2006 za płytę Pieśni święte i grzeszne.

Chudoba

polska grupa muzyczna wykonująca folk słowiański, bałkański, rosyjski i ukraiński. Powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową. Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską Chudoba koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1.

U Studni

Jeden z najlepszych w Polsce zespołów uprawiający balladę z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną.

Współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo, wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Swoje doświadczenie wykorzystują także wspierając zespoły: „Bohema” (Darek Czarny), „WYSPA” i „Do Góry Dnem” (Ola Kiełb) czy „Hoodoo Band” (Andrzej Stagraczyński). Twórcze osobowości, naturalność i swoboda bycia na scenie, i świetny kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego koncertu „U STUDNI”. Zespół brzmi swojsko i świeżo. Znane i świetnie wyważone brzmienie gitar Darka Czarnego i Ryśka Żarowskiego, basu Andrzeja Stagraczyńskiego i jedynych, niepowtarzalnych skrzypiec Wojtka Czemplika zyskały sobie szerokie kręgi fanów – w różnym wieku. Obecność w zespole Oli Kiełb to dodatkowy walor grupy, o której mówi się, że posiada własną, swoistą magię. A to nic innego jak dbałość o słowo, o jego piękno i jasność przekazu, co jest wielką zaletą zespołu.

Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty: U Studni (Dalmafon 2013), Wąwóz naszych czasów (Dalmafon 2014) oraz Wspólne zdjęcie(Dalmafon 2017), które przygotowali z ogromną pieczołowitością. Nie brak tu wspaniałej energii, różnorodności tematów i motywów, co świadczy o niezwykłym potencjale twórczym zespołu.

Grają w całej Polsce, a żywy kontakt ze słuchaczami, integracja duchowa, chęć i potrzeba wspólnego śpiewania z publicznością podczas koncertów stanowią dla nich podstawę działania.

www.ustudni.com

Sviatyj

Trudno o bardziej tajemniczy mariaż niż połączenie dzikiego wschodu z dzikim zachodem… Brzmi intrygująco? SVIATYJ to chyba jeden z najbardziej tajemniczych muzyków na scenie folkowej, łączący z powodzeniem melancholijny blues, wybujałe country i słowiańską kulturę. Obecnie mieszkaniec Ukrainy, duchowo powiązany z Polską. Zainspirowany muzyką przodków pochodzących ze Lwowa i… delty Missipi, przenosi w świat rytualnego szamanizmu, wchodzi w mrok woodoo, by zaczepić też o duchowość prawosławia. Muzyka która wycisza .